Omluva komunistů

27. červenec 2009 | 10.30 |

KSČM chce dát dohromady českou levici. Za sociálními demokraty přichází s nabídkou, že se omluví za svou minulost. Nebude to ale zadarmo, komunisté za to chtějí spolupráci s ČSSD na vládní úrovni, píší Hospodářské noviny.

Více než dva měsíce před volbami nabízí předseda komunistů Vojtěch Filip zopakování omluvy z roku 1989. "Naším zájmem je spolupráce levice a jsme pro to ochotni něco udělat. Aby mohla být spolupráce úspěšná, musí obě strany udělat nějaký krok," řekl v rozhovoru pro deník.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš nabízí ještě víc. Filip by jen zopakoval obsah omluvy staré dvacet let. Dolejš by ale klidně přednesl omluvu novou. "Pokud by to měla být bariéra ke spolupráci levicových stran, tak bychom měli omluvu znovu zformulovat a aktivně ji sdělit. Levicový volič nechce slyšet, že se hádáme. Proto by se měly obě strany nějak umět dohodnout," ozřejmil Dolejš.

Výměnou za omluvu požadují komunisté úzkou povolební spolupráci a zrušení takzvaného bohumínského usnesení z roku 1995. Právě to zakazuje politickou spolupráci sociálních demokratů s KSČM.

Nabídka zatím nevyvolala u sociálních demokratů očekávanou odezvu. "Ať se klidně znovu omluví, na vztahu ČSSD ke komunistům to ale nic nezmění. K rušení bohumínského usnesení není žádný důvod," uvedl místopředseda sociální demokracie Zdeněk Škromach.

Předseda Jiří Paroubek ale již dřív naznačil, že právě omluva komunistů za totalitu je jednou z podmínek, které by stana musela splnit, aby s ČSSD mohla v budoucnu vládnout.
 

více na zpravy.idnes.cz/omluvime-se-za-minulost-lakaji-komuniste-cssd-ke-spolupraci-pri-/domaci.asp.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře