Změna ústavy: žádné svrhávání vlády

11. duben 2012 | 13.29 |

Přísnější pravidla pro svržení vlády navrhuje kabinet Petra Nečase. Inspiroval ji k tomu bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek, jemuž se na jaře 2009 podařilo shodit vládu Mirka Topolánka, aniž by existoval plán, co se bude dít dát. Vláda teď navrhuje, aby už s hlasováním o nedůvěře musela opozice předložit jméno kandidáta na nového premiéra.

Prosadit změnu ústavy, do níž chce Nečasova vláda začlenit institut takzvané "konstruktivní nedůvěry", jak ho znají například v Německu, Španělsku či Polsku, bude ale pro koalici velmi obtížné. Nemůže zatím počítat s podporou opozice a bez toho zůstane její nový plán jen cárem papíru.

Opoziční ČSSD považuje změnu za zbytečnou a účelovou a podle předsedy strany Bohuslava Sobotky ji nepodpoří. Sociální demokracie má přitom převahu v Senátu a bez dohody s ní nemá vláda šanci svůj plán prosadit.

Pokud by podle vládního návrhu opozice chtěla vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, musela by získat nejen podpisy 50 poslanců, ale shodnout se předem i na jménu budoucího premiéra. Po neúspěšném pokusu o vyslovení nedůvěry by mohl nový pokus přijít až za půl roku, dřív jen v případě, že by o hlasování o nedůvěře předem požádalo alespoň 80 poslanců.

Více na idnes.cz 

Další odkazy:Martin Kuba , Pavel Dobeš , Nová antikapitalistická levice , Alena Hanáková , Edvard Kožušník , Veronika Vrecionová , ProAlt , Květa Matušovská , Tereza Holišíková , Národní socialisté – levice 21. století , Tomáš Vandas , Občané.cz , Jan Řeřicha , ANO 2011 (Akce nespokojených občanů) , Andrej Babiš , Jindřich Ondruš , Marta Semelová , Pavel Kováčik , Kamil Jankovský

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře